نمایش نکته روز پزشکی
 
زخم و شقاق پستان در مادران شیرده

زخم و شقاق پستان در مادران شیرده : یکی از مشکلات رایج در مادران شیرده زخم وشقاق پستان می باشد . به طور کلی شیردادن نباید با احساس درد همراه باشد . در روزهای اول شیردهی در بعضی از مادران نوک پستان هایشان قدری حساس است که ظرف چند روز برطرف شده و شیردادن راحت می شود ولی در صورتی که شیردادن آنقدر دردناک باشد که مادر ازشیردادن ترس و واهمه داشته باشد یا نوک پستان دچار زخم و شقاق شده باشد این امر طبیعی نیست و نیاز به توجه دارد .

 

 

زخم و شقاق پستان در مادران شیرده :

یکی از مشکلات رایج در مادران شیرده زخم وشقاق پستان می باشد . به طور کلی شیردادن نباید با احساس درد همراه باشد . در روزهای اول شیردهی در بعضی از مادران نوک پستان هایشان قدری حساس است که ظرف چند روز برطرف شده و شیردادن راحت می شود ولی در صورتی که شیردادن آنقدر دردناک باشد که مادر ازشیردادن ترس و واهمه داشته باشد یا نوک پستان دچار زخم و شقاق شده باشد این امر طبیعی نیست و نیاز به توجه دارد . شایعترین علت زخم وضعیت نادرست شیردهی است اگر شیرخوار به خوبی پستان را بگیرد و مکرر تغذیه شود پستان اکثر مادران دچار زخم نمی شوند.

 علت بروز شقاق و زخم پستان :

 • درست نگرفتن پستان توسط نوزاد و یا در آغوش گرفتن نادرست
 • کشیدن پستان از دهان نوزاد بدون قطع مکش و یا ضربه به نوک پستان و یا فشار ناشی از گاز گرفتن با لثه نوزاد
 • استفاده از شیر دوش با قدرت مکش زیاد
 • انتقال عفونت قارچی از طریق دهان نوزاد به نوک پستان
 • شستشوی مرتب پستان با آب و صابون یا تمیز کردن آن با الکل
 • استفاده از دستمال کاغذی یا حوله برای خشک کردن پستان

 

درمان زخم و شقاق پستان

ابتدا باید علت زخم و نوک پستان برطرف شود مادر می تواند با کمک یک فرد آموزش دیده وضعیت در آغوش گرفتن و به پستان گذاشتن نوزاد را اصلاح کند و این کار کمک می کند تا مادر درد کمتری داشته باشد .

در صورت وجود مشکل پوستی پستان و یا عفونت قارچی نوک پستان و دهان شیرخوار ، باید درمان شروع شود.

تا زمان بهبود نوک پستان ، مادر اقدامات زیر را انجام دهد

 • پس از شیردادن ،مقداری از شیر را بدوشد و روی نوک پستان بمالد تا بافت نوک پستان نرم و چرب شود
 • قبل از شیر دادن ، برای تحریک رفلکس جاری شدن شیر ، کمپرس گرم انجام دهد.
 •  در هر بار شیر دهی ، شیردادن را از پستانی که کمتر دچار مشکل است شروع کند
 • چنانچه پستان در دهان نوزاد است و خوابش برده و به طور فعال نمی مکد ولی پستان رادر دهان نگه داشته است ما به آرامی او را از پستان جدا کند
 • پستان را فقط یک بار در روز مثل سایر قسمت های بدن به منظور رعایت بهداشت بشوید . لازم نیست برای هر بار تغذیه ، شسته شود . از صابون برای تمیز کردن استفاده نکنید زیرا چربی طبیعی پوست را از بین می برد .
 • ماساژ و فشردن پستان در مرحله توقف مکیدن ، در معرض هوا قرار دادن پستان و همچنین زود به زود شیردادن نوزاد انجام گردد اقداماتی که به درمان شقاق پستان کمک  نمی کند .

توقف شیردهی  : چون پستان دچار اختقان شده نوزاد نمی تواند پستان را درست به دهان بگیرد از طرف دیگر تولید شیر نیزدر صورت عدم برداشت شیر از پستان ، کاهش می یابد .

محدود کردن دفعات و طول مدت تغذیه : اگر مشکل اصلی بر طرف نشود محدود کردن دفعات شیردهی ، کمکی به مادر نمی کند . یک دقیقه مکیدن در وضعیت نادرست به پستان آسیب می رساند . اما ده دقیقه مکیدن در وضعیت درست ، آسیبی به پستان نمی رساند .

بکار بردن پماد یا مواد دیگر روی نوک پستان : این پمادها برای شیرخوار مضر است و باید قبل از شیردهی از روی پستان پاک شوند . استفاده موقت از نوک مصنوعی یا (nipple shield ) در هنگام درد اشکالی ندارد ولی دایما نباید استفاده شود زیرا مشکل را بدتر می کند .

تنظیم کننده : آزیتا لطفی (کارشناس مامایی )مردادماه 96

نظرسنجی
آیا شکل جدید سایت را می پسندید؟

بله
خیر

پروژه های عمرانی  
پروژه های عمرانی

 

دستورالعمها  
اجرای دستورالعمل های تحول در نظام سلامت

 

مصوبات کمیته ها  
مصوبات کمیته ها در یک نگاه
امکانات تفریحی  
امکانات تفریحی و ورزشی
596117 : کل بازدید 134 : بازدید امروز 0.80 : زمان بارگزاری صفحه 2476 : بازدید این صفحه 10 : بازدیدکنندگان آنلاين