۸ مهر مصادف با ۲۹ سپتامبر روز جهانی قلب

.

۸ مهر مصادف با ۲۹ سپتامبر روز جهانی قلب

.

روابط عمومی مرکز آموزشی پژوهشی درمانی امیرالمومنین (ع):

آخرین یكشنبه ماه سپتامبر میلادی، هر ساله "روز جهانی قلب" نام دارد که امسال مصادف است  با 8 مهر 1399  البته این نامگذاری ربطی به ولنتاین ندارد، بلكه تنها به سلامت قلب می‌اندیشد. فرقی ندارد شاعر باشید و قلب را مركز عواطف و احساسات بدانید، یا پزشك باشید و به آن به چشم تلمبه ‌ی گوشتی بدون احساس ‌بنگرید، آنچه در نگاه همه مشترك است زندگی است.

بیماری‌های قلبی عروقی شایع‌ترین علت مرگ و میر در كشور ما هستند. متاسفانه نزدیك به 40 درصد علت فوت جوانان در كشور به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی است و این آمار به سرعت در حال افزایش است.

شیوع این بیماری‌ها در كشور ما روند صعودی داشته است. براساس برآوردها، بیش از 2 میلیون نفر از مردم كشورمان مبتلا به بیماری عروق كرونر هستند.

نكته نگران‌كننده دیگر این است كه حدود سنی مبتلایان در ایران نسبت به كشورهای توسعه یافته پایین‌تر است. در بررسی انجام شده در مركز قلب تهران میانگین سن بیمارانی كه تحت عمل قلب باز یا آنژیوگرافی قرار گرفته‌اند، حدود 58 سال است، در حالی كه این سن در كشورهای دیگر، 68 سال می باشد.

علل بیماری های قلبی عروقی متنوع هستند، اما آترواسکلروز و فشار خون بالا شایع ترین هستند.

علاوه بر این، بالا رفتن سن باعث بوجود آمدن تغییرات فیزیولوژیکی و مورفولوژیکی میشود که  ،عملکرد قلبی عروقی را تغییر میدهند و منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی میشود.

بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است .

 

 

جهت بالا بردن آگاهی خود پیرامون بیماری قلبی فایل های زیر را دانلود کنید.

 

کلمات کلیدی
خانم نجمه ابراهیمی
تهیه کننده:

خانم نجمه ابراهیمی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *